29 травня 2020 р. 21:12
Громадський центр правосуддя продовжує вивчати проблеми місцевих громад
1020
Громадський центр правосуддя в м. Татарбунари продовжує проведення фокус-груп та опитування в місцевих громадах щодо доступу до правосуддя, правових проблем мешканців та органів місцевого самоврядування. У зв’язку з пом’якшенням карантинних обмежень наприкінці травня 2020 року співробітники Центру та волонтери вивчали проблеми в Струмківській та Приморській сільських радах Татарбунарського району Одеської області та поспілкувались з більше 60 жителями громад. Для сільських громад особливо актуальними є питання оформлення права власності на нерухомість, підготовка до відкриття ринку землі та посилення спроможності місцевої влади, особливо враховуючи подолання наслідків COVID-19.
Про це повідомляється на сайті Одеської обласної організації "Комітет виборців України".
В селі Струмок команда Громадського центру правосуддя спілкувалася з Струмківським сільським головою Олегом Ковальовим та депутатом цієї ради Григорієм Молдованенком. Актуальною в громаді є проблема дій орендарів та орендодавців у ситуації, яка склалася навколо сільськогосподарських виробників в умовах засухи та можливих спорів в цій сфері. Крім того, були обговорені питання оформлення правовстановлюючих документів на будинки, побудовані до 1992 року, та узгоджені спільні дії з надання правової допомоги з цих питань. Мешканці сільських громад часто не розуміють важливості правильного оформлення своїх прав на нерухоме майно: правочини оформлюють простими розписками; пропускають строк вступу у спадщину; користуються майном без оформлення будь-яких документів протягом декількох поколінь; при оформленні документів не зважають на допущені помилки у документах і не намагаються їх виправити; починають будівництво до отримання необхідних дозвільних документів. Некоректне оформлення нерухомого майна у громаді спричиняє відсутність інформації у самої громади про наявні в неї ресурси. Органи місцевого самоврядування не мають належної спроможності та ресурсів, щоб здійснювати інвентаризацію нерухомості, займатись відумерлою спадщиною та проводити роз’яснювальні заходи в громаді.
Так, за результатами аналізу інформації з погосподарської книги та інших даних в Струмківській сільській раді лише по одній вулиці Першотравневій в селі Струмок 64 будинки, з яких 11 вже зруйновані чи в нежитловому стані, в 22 ніхто не проживає (взагалі закинуті чи хтось періодично навідується). З цих 64 будинків право власності оформлено лише щодо 5 будинків (і це без перевірки цих документів на предмет належності та актуальності). Наприклад, в одному з будинків по вул. Першотравневій проживає одинокий чоловік Юрій, 1963 року народження – без реєстрації та з недійсним нині паспортом колишнього СРСР. На життя заробляє, наймаючись для виконання різних робіт по сусіднім селам. Домогосподарство в погосподарській книзі рахується за його матір’ю, яка померла в 2013 році. В користуванні дві земельні ділянки 0,25 га та 0,17 га. Жодних документів на будинок чи земельну ділянку чоловік не має.
Стратегічним напрямком впливу щодо цієї проблеми можуть стати кампанії по впорядкуванню нерухомого майна в конкретній громаді, які б складалась з декілька етапів: інвентаризація наявного нерухомого майна в громаді; впорядкування документації на нерухоме майно, яку можливо впорядкувати без залучення суду; підготовка судових справ для визначення правового статусу нерухомого майна, яке такого статусу не має. Враховуючи встановлений законом обов’язок органів місцевого самоврядування подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою у випадку відсутності спадкоємців, необхідно актуалізувати інформацію, а також розробити алгоритм для реалізації цього повноваження.
Схожі проблеми зафіксовані і при проведенні зустрічей в селі Приморське Татарбунарського району, участь в яких прийняли сільський голова Олег Чебанюк та працівники сільської ради, а також мешканці громади. Основні питання, які були у селян, стосувалися вступу у спадщину, оформленні правовстановлюючих документів на будинки та присадибні ділянки. Відзначено необхідність проведення робіт з технічної інвентаризації будинків, отримання витягів з погосподарських книг та звернення до ЦНАПу щодо реєстрації права власності на житлові будинки. Також багато питань було стосовно відкриття ринку землі – особливостей укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки та перевірки контрагента, зокрема у Державному аграрному кадастрі.
Приморський сільський голова Олег Чебанюк звернув увагу на неефективне використання майна громади. Зокрема, деякими приміщеннями користуються суб’єкти підприємницької діяльності без сплати орендної плати і укладення відповідних договорів, інші об’єкти громади не мають належного документального оформлення. В цьому питанні було досягнуто домовленості щодо допомоги адвоката Громадського центру правосуддя Олександра Ковпака у проведенні правового аудиту використання власності громади та ініціюванні судових позовів щодо стягнення відповідних коштів, укладення договорів чи звільнення земельних ділянок та споруд.
Діяльність Громадського центру правосуддя в м. Татарбунари впроваджується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках проєкту «Громадський центр правосуддя як мультифункціональна платформа розвитку правосуддя в громадах».
26 липня 2024 р. 22:28
У Миколаєві погасили присвячену медикам поштову марку "Янголи війни"26 липня 2024 р. 15:01
Одну з найвідоміших будівель Бернардацції в центрі Одеси повернули державі26 липня 2024 р. 12:26
На Херсонщині пройшло виїзне засідання Уряду26 липня 2024 р. 11:52
На Одещині люди перекрили дорогу після смертельної ДТП26 липня 2024 р. 11:28
Укренерго підтвердило поломку на Південноукраїнській АЕС, а Міненерго назвало це маніпуляцією25 липня 2024 р. 18:29
Черговий гість від Кабміну перевірив на Херсонщині гуманітарні центри та соціальний захист населення25 липня 2024 р. 16:32
На Південноукраїнській АЕС призначили нового генерального директора25 липня 2024 р. 15:29
Міністерський десант на Херсонщину: заступник міністра перевірив хід підготовки до зими25 липня 2024 р. 11:15
Стало відомо, скільки працівників забронювали через "Дію" на Одещині25 липня 2024 р. 10:22
На Одещині через спеку побільшало отруйних павуків24 липня 2024 р. 20:28
На закупівлі дизельних генераторів для Миколаївщини викрили змову: що відомо про фірми24 липня 2024 р. 18:19
Українським чоловікам поновили можливість оформляти паспорти за кордоном24 липня 2024 р. 17:59
Міністр ознайомився з будівництвом захисних споруд на енергооб'єктах в Херсоні24 липня 2024 р. 16:45
Перестановки в прикордонному загоні на Одещині: новим керівником став бойовий полковник